|

|

МУЗЕЙ ХДАВП

Про музей

Щоб зберегти пам'ять про трудові досягнення, бойові подвиги і робочі будні заводчан, в 1966 р. на ХАЗі був створений музей підприємства. В даний час експозиція налічує понад 5320 експонатів і розміщується у виставковому залі та майданчику під відкритим небом. Щорічно музей відвідує понад 3 тис. гостей.

Знайомство з історією заводу починається біля самої прохідної. Тут розташована двоповерхова будівля, де з 1926 по 1934 рр. працював перший директор і головний конструктор ХАЗу Костянтин Олексійович Калінін. «Будинок дирекції» став свідком становлення заводу, вистояв під бомбардуванням, пережив розруху. Тут і сьогодні знаходиться робоче місце генерального директора підприємства.

На фасаді корпусу, в якому розміщена основна експозиція, встановлено меморіальну дошку на честь 100-річчя від дня народження авіаконструктора Олега Костянтиновича Антонова. І це не випадково - без малого 40 років основною продукцією підприємства є літаки марки «Ан».

Основу експозиції складають 24 спеціально виготовлені точні копії всіх основних літаків, які випускалися на заводі в різний час, а також крилатої ракети, безпілотного літака-розвідника, снігоходу «Харків'янка-2», на якому досліджували Південний полюс Землі. Модель Ан-74ТК-300 дозволяє зазирнути всередину пасажирської кабіни і побачити оформлення VIP-салону, а макет Ан-74 наочно демонструє вантажний відсік літака.

Експонати

Серед цінних експонатів зберігся справжній шолом і костюм-комбінезон першого льотчика-випробувача авіаційного заводу Михайла Снєгірьова, друкарська машинка «Ундервуд», на якій друкувалися перші екземпляри заводської багатотиражки «За Батьківщину». Фотографії, документи, особисті речі знайомлять відвідувачів з біографіями творців авіаційної техніки – від генеральних конструкторів до ветеранів праці, які все життя працювали в цехах підприємства.
Є в музеї і зовсім несподівані для авіаційного підприємства експонати. На одному зі стендів представлена установка «штучне серце», створена в 1965 р. фахівцями ХАЗу. Вона допомогла харківським медикам лікарні невідкладної допомоги врятувати сотні пацієнтів.
У колекції живопису представлені роботи заслуженого діяча мистецтв України А.В. В’яткіна і народного художник України В. І. Ковтуна на авіаційну тематику.
На відкритому майданчику музею розташований Меморіал пам'яті і слави загиблим в різний час заводчанам. Уздовж злітної смуги вишикувані літаки-ветерани, які з честю відслужили відведений строк і повернулися на рідний завод розповідати свої історії.
Музей ХДАВП цікавий не тільки для авіафахівців, а й для тих, хто захоплений історією Харкова та України, хто прагне відкрити для себе її нові сторінки.

Фотогалерея

Illustration

Графік роботи

Для відвідування музею авіації необхідно подати попередню заявку електронною поштою.
Дістатися до зупинки "Сокільники" можна трамваями 12, 26 або тролейбусами 2, 12, 40, 50, 55.